Oto Elektrikçi

Oto Elektrikçi %100 Güvenilir Profesyonel Hizmet Ucuza Hizmet Al Garantili Hizmet Al Hemen Servis Çağır Yüzlerce Mutlu Müşteri #1. Kalite İşçilik İşinin En İyisi #1.
0 (531) 937 80 27

Oto Elektrikçi, motorlu taşıtlarda, aracın elektrik sistemlerindeki arızayı bulan, taşıtların elektrik donanımının yapılması, onarılması ve yenileştirilmesi gibi çalışmalarda bulunan kişidir. Oto Elektrikçisi; Oto Elektrikçileri fabrika ve atölyelerde görev yaparlar.

Elektriksel parçaları onarır veya gerekirse değiştirir. Farklı modellerdeki araçların marş motorları, marş şalterleri, alternatörler, alternatör regülatörleri, aydınlatma sistemleri, far ayarları, akü, alet tablosu, göstergeler gibi aksamları kontrol eder ve onarımlarını gerçekleştirir.

Oto Elektrik Ustası

Oto elektrik ustası, arabanın elektrikle çalışan bölümlerini problem oluşması durumunda tamir eder veya yeniler. Arabalardaki elektrik aktarıcıları diğer mekanizmalardan ayrılır. Oto tamirciliği ve oto elektrikçiliği farklı uzmanlık alanlardır. Oto elektrik ustası nedir sorusunun cevabı, arabaların elektrik akımındaki sorunları tespit eden ve onaran personeldir, şeklinde verilir. Akü, kontak mekanizması, teyp ve kaput içindeki tesisat altyapısı ustalarca denetlenebilir. Arabalar elektriksiz çalışmadığından, güvenli ve doğru kullanım için tesisat sağlığı korunmalıdır. 

Oto elektrik ustası iş tanımı, elektriğin araç mekanizmalarındaki döngüsünü kontrol etmeyi ve ilgili arızaları gidermeyi içerir. Ustanın sorumluluk alanında birçok parça vardır. Pozisyonun işlevini anlamak için oto elektrik tesisatını tanımak gerekir. Elektrik, kontağın çevrildiği an itibarıyla aktive olur. Kontakla akü devreye girer ve akım marş motoruna ulaşır. Motor silindirlerinde aşağı yukarı market edip yakıtı işleyen pistonlara elektrik ulaşır. Yakıtı ateşleyen buji, kıvılcım üretmek için elektriğe ihtiyaç duyar. Marş motorunun elektrik tesisatı, motorda ilk hareketi oluşturur. Motordan beslenen alternatör, mekanik enerjiyi kullanarak elektrik üretir ve aküyü şarj eder. Şarj olan akü elektrik sağlamayı sürdürür. Oto elektrik ustası, arabanın elektrikle çalışmasını sağlayan bölümlerine hakimdir.

Oto Elektrik Ustası Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Oto elektrik ustası görevleri; kaçak bulma, kaçak giderme, akü değişimi ve izolasyon işlemleri ile özetlenebilir. Kaçak akım ararken kontrol kalemi veya ampul düzeneği kullanılabilir. İletken tel ucuna takılı ampul, elektrik kaçağı bulunması durumunda yanar. Kontrol kalemiyle tespit edilen kaçaklar, şeffaf gövdedeki ışık vericisiyle gözlenir.

Elektrik, kablo yüzeylerinin aşınmasıyla korumasız hale gelirse iç aksamın deformasyonuna sebep olabilir. Akü veya motor tesisatındaki sorunların patlama ve yangına sebep olma riski vardır. Oto elektrik ustası, can ve mal güvenliğini korumak için müdahalelerde bulunur. Arıza çeşitleri itibarıyla ustaların temel görevleri şunlardır:

 • Araç içindeki lambanın değişimini yapar,
 • Akü kullanım düzeyini belirleyen klima tuşlarını ve lamba tuşlarını onarır,
 • Akü doluluğunu ölçer,
 • Kontak mekanizmasındaki temassızlığı giderir, 
 • Marş motorunu tamir eder,
 • Yakıt tüketimini etkileyen buji arızalarını giderir, 
 • Çatlamış, sertleşmiş, bükülmüş kabloları yeniler,
 • Soketleri kontrol eder ve değişimlerini yapar,
 • Arıza belirtisi olmayan az ölçekli kaçaklara yalıtım uygular, 
 • Aküde ve ampulünde sorun bulunmuyorken ışık vermeyen farları kontrol eder.

Acil oto elektrikçi ihtiyacınız olduğunda web sitemizi kolaylıkla kullanabilirsiniz. 

Oto Elektrik Ustası Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Oto elektrik ustası nasıl olunur sorusuna alternatif yanıtlar verilebilir. Bu meslek usta çırak ilişkisi ile öğrenilebilir veya eğitim alınarak bu alanda yetkin olunabilir. Meslek liselerinden veya meslek yüksekokullarından mezun olan kişiler oto elektrik ustası olabilir. Ustalık konumunda hizmet etmek, bilgi düzeyini belgeleyecek sınavlara girmekle mümkündür. Çıraklık eğitimiyle yetişip fiilen ustalık yapanlar, pratik eğitimini almış sayılır. Ustalık belgesi için yapılacak başvuruda diploma istenir. Güncel yönetmelikler kapsamında alt sınır ortaokul veya lise diplomasi olabilir. 

Yetişmiş ustalar, formalite gereği yazılı ve pratik sınavlara girip belge alabilir. Ustalık bilgisi ve becerisi bulunmayanlar meslek edindirme kurslarından faydalanabilir. Ustalık, zamanla deneyim kazanarak ulaşılabilecek bir konumdur. Çeşitli arızaların görülmesi, çözüm önerilerinin uygulanması, mekanizmaların tanınması için süreye ihtiyaç vardır. Donanımlı bir oto elektrikçisi olmak için endüstri meslek liselerinin elektrik veya otomotiv bölümünü tamamlanmalıdır. Sanayi işletmelerindeki ustaların birçoğu lise ve altı düzeydeki diplomaya sahiptir. Yeni adayları öne çıkarabilecek faktör, yükseköğretim diplomalarıdır. Meslek yüksekokullarının Elektrik Bölümünü tamamlamış olan adaylar önceliğe sahiptir. 

Oto Elektrik Ustası Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Oto elektrik ustası olmak için birtakım özellikleri taşımak gerekir. Sanayi faaliyetlerinde bilgi ve beceri öne çıkar. Bakım ihtiyaçlarına göre ağır, orta, hafif problemlerin görülmüş olması önemlidir. Elektrik akımını etkileyen durumlara hakim olmak, deneyimle mümkündür. Elektronik parçaların düzen ve uyumunu etkileyebilecek onlarca faktör vardır. Problemlerin ayırt edilmesi, nedenlerinin araştırılması, ince detaylarla ayrılan tamir metotlarının uygulanması dikkat ister. Taşıtın performansı ve muhtemel kazaların önlenmesi açısından elektrik düzeneğinin tamiratı önemlidir. Bu bağlamda ustada bulunması gereken özellikler genel olarak şunlardır:

 • El becerisine sahip olmak,
 • Ekipmanları tanımak ve amacına uygun kullanabilmek,
 • İş güvenliğini sağlayıcı önlemler alabilmek,
 • Elektrik aksamını etkilemesi muhtemel arızaları bulabilmek,
 • Parça değişiminde çabukluğa özen göstermek.