Klima Montajı

Klima Montajı %100 Güvenilir Profesyonel Hizmet Ucuza Hizmet Al Garantili Hizmet Al Hemen Servis Çağır Yüzlerce Mutlu Müşteri #1. Kalite İşçilik İşinin En İyisi #1.
0 (531) 937 80 27

Her split klimanın marka ve modeline göre şeması vardır. Buna bağlı olarak her klimanın kendine has bir montaj şekli vardır. Web sitemiz üzerinden klima montajı yapan ustalardan hizmet almak için bizimle iletişime geçin.

Bu kurulum şemaları klimaların kullanım kılavuzunda bulunabildiği gibi, profesyonel klima teknisyenleri bu kılavuzlara ihtiyaç duymadan montaj işlemini gerçekleştirebilmektedir. Klima iç ünite montajı ile ilgili lütfen öncelikle olarak klima iç ünite montajı başlıklı yazımızı gözden geçiriniz.

Klima Montajı Öncesi Yapılması Gerekenler

Öncelikle iş güvenliği ve alanın çalışılabilir olması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Klimanın dış ünitesi yerden kat olarak yüksek olan yerlerde iş güvenliği gereği söküm ve montaj işlemi yapacak kişilerin kendini güvenlik halatı ile vücudunu taşıyabilecek bir yere bağlaması gerekmektedir. 

Klima montajı sırasında en büyük kazaların dış ünite montajı sırasında baş dönmesi gibi sebeplerden yaşandığının unutulmaması gerekir.

Klima Montajı Nedir?

Klima montajı yeni alınan veya daha önce kullanılmış olan duvara asılı ya da monte edilmiş klimaları montajı işlemidir. Acil Klima montajı klima ustaları tarafından uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Klima montajı sıfır yeni bir klima için de yapılacağı gibi. Firmaların büyük çoğunluğu klima söküm ve montajını gerçekleştirmezler. 

Klima söküm ve montaj teknik bilgi gerektiren ve çıkabilecek aksilikleri giderecek ekipmanın klimayı söken ekibin elinde olması gerekiyor. İlk olarak, dış ortam havasının üzerinden rahatça dolaşabileceği bir yere yerleştirilmelidir. Eğer klima, genellikle ısıtma amaçlı kullanılacaksa dış üniteyi güneye takmak en uygun seçenektir.  Klima, genellikle soğutma amaçlı kullanılacaksa dış ünitenin kuzeye yerleştirilmesi en iyi verimi sağlayacaktır. Ayrıca iç ünitenin su tesisatı, elektrik tesisatı ve dış üniteye yakın olması oldukça önemlidir. İkinci önemli nokta, yaşam alanı içerisinde klimanın direkt kişilerin üzerine üflememesi sağlanmalı; klima yazın tavana doğru, kışın ise yere doğru üfleyecek şekilde çalıştırılmalıdır.

Klima Demontajı 

Üzerinde kör tapa olan vanaların tapası kurbağacık kullanılarak açılmalıdır. Üzerinde kör tapa olan vanaların tapası açıldıktan sonra, servis vanalarının üzerindeki kapaklar açılarak klima sökümü işlemlerinin sonraki adımına geçilir. Servis vanalarının yanında bulunan basma hattı vanası kapatılmalıdır.

Vibrasyon sesinin duyulmaması için dış ünite montajı duvarın ortasına yapılmamalı, mümkün olduğunca kolon ve kirişlere yakın monte edilmelidir. Dış ünite, ısı kaynaklarına, diğer klima cihazlarının üfleme ağızlarına, egzoz fanlarına buhar ve yanıcı gaz kaynaklarına yakın monte edilmemelidir.